Ha benned is felmerült a kérdés, miért van nőnap egyáltalán, akkor jó helyen jársz. Ebben a cikkben röviden megmagyarázzuk.
Miért van nőnap egyáltalán? Ezért: a szakszervezetek akciója hívta életre a nőnapot
Ahogy az a Múlt-Kor Magazinból kiderül, politikai, feminista, és szakszervezeti mozgalmak eredményeképpen 1909-ben az amerikai szocialista párt február 28-át tűzte ki nőnapnak. Mert szerettek volna egy napot, ami jelképesen a nőké. Ez 1913-ig így is maradt.
A Nemzetközi Nőnapot 1914-ben tették március 8-ra a New York-i textilmunkásnők 1857-es sztrájkjának – más források szerint egy New York-i gyárban 1908-ban e napon bekövetkezett tűzben elpusztult 129 munkásnő – emlékére
A legtöbb országban ekkortájt erősödtek föl a nők követelései szociális-gazdasági jogaik kiszélesítésére, a foglalkoztatásban, a bérezésben érvényesülő hátrányos megkülönböztetésük megszüntetésére.
A Nemzetközi Nőnapot először 1911. március 19-én ünnepelték meg Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban. A tüntetéseken, felvonulásokon sok férfi is részt vett, s akkoriban a nők választójogának megszerzése kapott hangsúlyt.
Ugyanakkor az 1980-as évektől e napon a nőszervezetek felvonulásokon hívják fel követeléseikre, a nőknek a társadalomban viselt óriási szerepére, ugyanakkor kiszolgáltatottságára, védtelenségére a figyelmet, arra, hogy hiába biztosít az állam számukra jogegyenlőséget, ha ez továbbra sem jelenti az esélyek egyenlőségét.
Sokszor nőnapon emelik fel szavukat civil szervezetek a nők elleni erőszakkal szemben. Családon belüli erőszak, munkahelyi szexuális zaklatás, a prostitúció és a nők elleni erőszak egyéb formáinak áldozataira, akiket a jog sem véd kellően. Így az elkövetők továbbra is sokszor büntetlenek maradnak.